Co to w ogóle jest za blog?

1 października 2021 | author

Facebook

CZEŚĆ!

to dla nas oczywiste, że nie każdy śledzi nasze treści na bieżąco – a jeśli wpada w sam środek opowieści, bez kontekstu, może czuć jakiś konfjuz: czo to? dobre to? co ja pacze? popierać? czy nowy sezon jest chociaż 5/7? Żeby nie przedłużać, bo czas jest jedynym zasobem nieodnawialnym, skróciliśmy powtarzające się pytania i odpowiedzi do niniejszego wpisu. Można przeczytać całość (estymowany czas to 6,5 min), albo wyszukać interesujący Cię topic/Q&A.

KTO TO PISZE?

No to ten, może się tak przedstawimy? Tak upraszczając sprawę – jesteśmy zespołem ludzi związanych z nauką (fą fą fą). W ciągu ostatnich 10 lat pracowaliśmy przy blisko 2500 projektach badawczych. Tak, chodzi praktycznie wszystkie dziedziny nauki w których prowadzi się badania ilościowe. Tak, praktycznie na każdej uczelni w tym kraju. Tak, mówimy też o komercyjnych projektach. I tych dużych i tych małych… Polskich i zagranicznych… whatever, chodzi o to, że mamy bardzo duże praktyczne doświadczenie, którym chętnie się dzielimy, bo uczymy, szkolimy, udzielamy się w różnych miejscach w necie.

TEN BLOG TO W JAKIM CELU?

Kilka lat temu doszliśmy do wniosku, że problemy które zdarzają się studentom i kadrze naukowej w badaniach (ilościowych) są w zasadzie powtarzalne. Pisząc “problemy” mamy na myśli wszystkie rzeczy które mogłyby pójść po prostu łatwiej, lepiej, szybciej, taniej… bo oczywiście zdarzało nam się ratować też i totalnie wykolejone badania i projekty naukowe (czy komercyjne), ale spora część tych rzeczy była zawsze – z naszego punktu widzenia – do uniknięcia.

Wiemy, że sposób nauczania metodologii i statystyki jest często – delikatnie mówiąc –  mało zrozumiały i mało przydatny, a pomoc opiekunów naukowych często przypomina mistykę w kościele zdrowego ciała. Tu znajdziesz wyłącznie praktyczne porady, minimalistyczne treści, informacje, które pozwalają poradzić sobie z problemem i pójść do przodu – bez zbędnego teoretyzowania, wkręcania się w definicje pojęć i filozofię nauki.

Blog ma formę luźnego poradnika w odcinkach. Zgodnie z rytmem roku akademickiego chcemy Cię przeprowadzić za rączkę przez aktualne (zwykle palące) kwestie. Astronomowie ogłaszają tydzień stawiania hipotez w swojej pracy? Idealnie, populacja naszych artykułów na blogu na ten temat zwiększa się! Także tego. Co tydzień-dwa masz od nas informacje czego unikać, a na czym się skupić, żeby dobrze przeprowadzić badania. I czas na to, żeby to odnieść do swojej sytuacji, przemyśleć, może kupić łódź.

Oczywiście myślimy nad wydaniem po prostu podręcznika typu “badania od A do Z dla opornych Na Dobre i Na Złe Na Wspólnej”, ale mamy takie doświadczenie, że książkę to student ściągnie w pdf’ie i nigdy do niej nie zajrzy (pffff…) a w pakiecie odcinkowym (krótkie treści w necie) jest szansa, że się wkręci (yeah!), albo kupi to NETFLIX. No cóż, zobaczymy.

CZY MOŻNA NAM ZAUFAĆ?

Tak. Jesteśmy zespołem, który od dekady nie robi nic innego, tylko grzebie w projektach badawczych. Mieliśmy w tym czasie wystąpienia na konferencjach w których omawialiśmy błędy w popularnych podręcznikach, wchodziliśmy w polemikę z autorami kluczowych dla statystyki i metodologii publikacji, i przede wszystkim prawie 2500 razy sprawdziliśmy w praktyce co działa a co nie działa. Prowadzimy aktywną działalność naukową. Współpracujemy z kadrą. Publikujemy i udzielamy wsparcia porecenzyjnego (recenzentów też konsultujemy). Zaufały nam naprawdę duże instytucje. Na każdą wątpliwość udzielamy rzetelnej odpowiedzi. Jesteśmy na bieżąco z trendami w sztuce naszego zawodu. Wiemy co robimy.

Ale przede wszystkim – możesz wraz z naszą inicjatywą pracowniczą poprawiać jakość badań swoich i swoich studentów, a później wyjechać na wczasy pod gruszą. W końcu – pomyśl o nas jak o studenckiej “wiki o badaniach”. Kochają nas studenci, kocha nas SWPS. Kochają na kibice i kocha nas drób. A Jah kocha psa…

TROCHĘ O FEEDBACKU

Na koniec jeszcze jedna kwestia. Ten poradnik co roku jest modyfikowany dzięki informacjom zwrotnym od Was. Pojawiają się pytania i uwagi na temat tego co jest mniej zrozumiałe, co warto dodać, albo poprawić. Zmienia się kolejność działów, dostosowujemy je też do mniej-więcej czasu w którym powinny się pojawić dane treści względem programu seminariów. To jednocześnie zaleta i wada dynamicznego kontentu w sieci – dzięki Wam to wszystko żyje. Nie obawiajcie się nas pytać o to co piszemy (czy w ogóle o jakieś inne rzeczy (ok, dobra, z zakresu naszej wiedzy, np. nikt u nas nie zna się na uprawie roślin strączkowych))!

Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy komentują nasze wpisy i linki. Dziękujemy też wszystkim tym którzy zwracają nam uwagę na jakieś niejasności. Dziękujemy z góry wszystkim tym którzy podpowiedzą nam, że coś pojawiło się za wcześnie, albo za późno. Ale przede wszystkim dziękujemy za poświęcony czas, Twoją uwagę i za wsparcie.

~~Załoga Pan Statystyk Blog 🙂

<wróć